Szablyok
Megfelel ltzk:
1. Mindig legyl csinos, ez az els s legfontosabb kvetelmny! - Lnyoknak lehetleg kosztm, fiknak ltny vagy nadrg, ing s esetleg egy mellny. - A nadrg ne farmer legyen! - Lnyoknak a szoknyjuk ne legyen tl rvid, plne, ha a kutya belltshoz hajolgatni kell s ne magassark cipben vezessenek fel.
2. A ruhd szne ne legyen azonos a felvezetett kutya sznvel.
3. Se a hajadban, se a ruhdon ne legyenek sszevissza lg "micsodk", mert tged is zavarhatnak s a kutyt is.
Mire figyeljk felvezets kzben:
MOSOLYOGNI, MOSOLYOGNI, MOSOLYOGNI!!! -ltalnos hiba a magyar fiataloknl, hogy a felvezets kzben nem mosolyognak, pedig ez nagyon fontos, gyhogy mindenki figyeljen oda erre!
-A versenyeken a legtbb gondot az okozza, hogy az alakzatok nem pontosak mindenki csak gy "lefutja" ket, nem figyelve a mrtani pontossgra. Pedig egy feladat bemutatsa akkor tkletes, ha az alakzat mrtanilag teljesen pontosan van bemutatva. Pl.: 'T' alakzatnl a 'T' fels vonala mindkt irnyban teljesen azonos hosszsg legyen a kzpvonaltl szmtva s vgig merleges legyen erre a vonalra.
-Soha ne lljunk be a kutya s a br kz!
-A klnbz alakzatok gy kell bemutatnunk, hogy a brnak ne kelljen megvltoztatnia a helyzett ahhoz, hogy a kutya mozgst tkletessen lssa. Klnsen a kisebb test kutyknl, ahol a brnak le kell hajolnia a kutya szintjre, hogy megfelelen lssa a mozgst.
- A kutyt mindig a neki megfelel iramban kell felvezetni.
- A mozgsnak finomnak, egyenletesnek kell lennie, szaggats nlkl s anlkl, hogy tl feszes lenne a prz.
- A kutya normlis esetben a felvezet bal oldaln van. A felvezt a bal kezben, feltekerve tartja a przt (ne lgjon/fityegjen a prz vge).
- Mieltt elkezded az alakzatot, lpj el a brtl s kiss a br mell fordulj el gy, hogy a httal legyl a brnak s gy lthatod a brnak a kpzeletbeli vonalt, amin a kutyt kell vezetni.
- Az alakzattl fggen, mg az alakzat megkezdse eltt vlaszd ki a szksges egy, kt, hrom megfordulsi pontot.
- Soha ne lltsuk r a kutyt a brra, mert gy nem ltja rendesen s htra kell lpnie ahhoz, hogy megnzze a kutyt. Mindig tartsuk meg a kb. 1,5 mter tvolsgot.
- Mikor egy sorba vannak belltva a kutyk, nzzk meg, hogy hol ll az elttnk s a mgttnk ll felvezet s velk egy vonalba lljunk be. Ne lltsuk se a tbbiek el a kutynkat, se pedig mgjk.
- Bellts kzben vgig a kutynkra figyeljnk. Akkor is, mikor ppen nem minket brlnak s egy sorban llunk a tbbiekkel.
- Ne lltsuk r a kutynkat az elttnk ll felvezetre, mindig tartsuk meg a kell tvolsgot.
- Mikzben a br ttapogatja a kutynkat folyamatosan figyeljk a br mozgst s vele ellenttesen vltoztassuk mi is a helyzetnket. Mikor a fejt vizsglja, lljunk a kutya mg jobb keznkben tartva a przt, bal keznkkel pedig a kutya farkt (ha szksges) tartsuk. Mikor oldalrl vizsglja a kutyt, akkor mi is oldalt lljuk (persze a msik oldalt, mint a br) s gy mutassuk be a kutyt. Majd mikor a br htulrl vizsglja a kutyt, akkor mi lljunk a kutya el s tartsuk a fejt.
- Az egyni brlat utn, mikor a br a helynkre kld, ksznjk meg a munkjt.
Alakzatok
![](http://juniorhandler.extra.hu/images/kovetelmenyek/jelmagyarazat.gif)
Megforduls mdjai:
1. INWARD TURN Befel fordts/forduls, taln gy lehetne helyesen lefordtani. A kutya s a felvezet is megfordulnak, de ellenkez irnyba. A felvezet a forduls kzben tveszi a msik kezbe a przt. Ezt a megfordulst a kveztkez alakzatoknl hasznljuk: egyenesen oda-vissza, 'T, dupla 'T' s 'L'.
![](http://juniorhandler.extra.hu/images/kovetelmenyek/fordulas2.jpg)
2. SHOW TURN Az irnyvltoztats anlkl trtnik, hogy a kutya a felvezet msik oldalra kerlne. A kutya egy pont krl fordul meg, a felvezet pedig megkerli a kutyt, nvelve kzben a sajt mozgsnak a sebessgt, hogy megakadlyozza, hogy a kutya mozgsa lassuljon vagy esetleg meg is lljon. Ezt a megfordulst a kveztkez alakzatoknl hasznljuk: egyenesen oda-vissza s a hromszgnl.
![](http://juniorhandler.extra.hu/images/kovetelmenyek/fordulas3.jpg)
3. ABOUT TURN A sztr ezt rta ki fordtsknt: "Htra arc!" Mikozben ez a mozgs a felvezetnek megllst vagy htralpst engedlyez, addig a kutya folyamatos mozgssal megkerli a felvezett. Ezt a fordulst akkor hasznljuk, ha a br eltt fordulsz meg, mikor kt alakzat bemutatst ktd ssze. Pl.: mikor 'T' utn be kell mutatnod egy hromszg mozgst is.
Egyenes, oda-vissza:
Ezt az alakzatot arra hasznljk, hogy bemutassk a kutya mozgst htulrl s szembl. A kutynak a br eltt kell mozognia s ugyanezen a vonalon kell visszajnnie is. Vigyzni kell arra, hogy fordulskor a kutya mozgsa ne lassuljon le illletve ne lljon meg. Ezt a mozgst gyakran kombinljk ms alakzat bemutatsval is.
ltalnos hibk: - A kutynak kell a br eltti vonalon mennie, nem a felvezetnek. - A megfordulsoddal nem llthatod le a kutya mozgst. - Figyelj nagyon arra, hogy ne haladj el a kutya s a br kztt. - A vgs bemutats gyakran tl kzeli s nincs vonalban. (A brnak ne kelljen htralpnie vagy oldalra elmozdulni ahhoz, hogy meg tudja nzni a kutyt.)
Hromszg:
Ennl az alakzatnl be tudjuk mutatni a kutya mozgst htulrl (AC), oldalrl (CD) s szembl (DA). A bemutats alatt a brnak ne kelljen megvltoztatni a helyzett ahhoz, hogy a kutya mozgst korrekten lssa. A hromszg ne legyen olyan szles, hogy kiessen a br ltterbl, sem tl keskeny, hogy tl rvid legyen az oldals mozgsnak (CD). A CD vonalnak helyes szgben kell kereszteznie a br kpzeletbeli vonalt (AB). Ezt az alakzatot gyakran kombinljk az oda-vissza mozgatssal.
ltalnos hibk: - Szegnyes forma, vagyis nem hasznlja ki a felvezet a br kpzeletbeli vonalt. - A CD vonal tl szles, ami megakadlyozza a kutya korrekt utols bemutatst. - Elhalads a kutya s a br kztt a DA vonalon a korrekt utols bemutatsnl. - Az AC s a DA vonalnak mindig a br lttern bell kell, hogy legyen. Az AC s DA vonalon a br a kutyt akarja ltni, nem a felvezett, sem pedig a helyet a kutya s a felvezet kztt.
Kr:
Ezt az alakzatot a verseny elejn s vgn krik a brk ltalban, azrt, hogy sszehasonltsk a kutyk mozgst. A felvezetnek korrekt iramban kell felvezetnie a kutyt, az ra jrsval ellenkez irnyban, a kutyt a bal kpzben tartva. A br ltalban a kr kzepn ll. Figyelja arra, hogy nem elzheted meg az eltted halad kutyt, de ha neki lassabb a mozgsa, akkor llj meg addig, amg elg helyed nem lesz a kutyd felevezetshez. Ha a br kimegy a felvezetk gyrjbl (2. kp), tartsd a kutyt a bal kezedben, kivve amg 1 mterre vagy kzelebb nem rsz a brhoz. Ezen a ponton a felvezetnek htulrl kell megkerlnie a kutyt, a przt tt kell vennie a jobb kezbe, gy, hogy ne haladjon el a kutya s a br kztt s vgig mozgsban tartsa a kutyt. Amikor a felvezet elhagyja a brt, vissza kell venni a kutyt az elz oldalra gy, hogy ellrl kerli meg a felvezet.
![](http://juniorhandler.extra.hu/images/kovetelmenyek/kor2.jpg)
ltalnos hibk: - A kutyt rossz iramban vezeti fel a felvezet. - Tl kicsi krben mozognak a felvezetk. - Helytelenl kerli meg a felvezet a kutyt, mikor a br kimegy a felvezetk gyrjbl. - Ha a kutya s a felvezet egyedl mutatjk be az alakzatot, 1.5 mterre a br eltt kell a bemtutatsnak trtnnie, mikor megll a felvezet. - Elzs trtnik vagy sszezsfoldnak a kutyk.
T s dupla T:
A 'T' alakzatnl a felvezet bemutatja a kutya mozgst htulrl (AB), mindkt oldalrl (BD - DC - CB) s szembl (BA). gy mint a hromszgnl, ennl a mozgsnl is, a br kpzeletbeli vonalra (AB) megfelel szgben kell bemutatni a CD vonalat, hogy tkletes oldalnzetet mutassunk be. Vvgigmegynk az AB vonalon, kutyjt a bal kezben vezetve. A B pontl balra fordulunk a kutyval s vgig megynk a BD vonalon. A D pontnl "INWARD TURN" mdszerrel megfordulunk s vgig megynk a kutyval a DC vonalon, gy hogy mostmr a jobb oldalon vezetjk a kutyt. A C pontnl "INWARD TURN" mdszerrel megfordul s vgig megynk a kutyval a CB vonalon, gy hogy ismt a bal kzben vezetjk a kutyt. A B pontnl visszafordtjuk a kutyt a br eltti kpzeletbeli vonalra. A vgs bemutatsnl a br vonalt keresztezve mutatjuk be a kutyt, a br eltt 1,5 mterrel.
![](http://juniorhandler.extra.hu/images/kovetelmenyek/t-dupla.jpg)
A dupla 'T' alakzatot elg ritkn krik versenyeken. Az alapja az elbb ismertetett 'T' alakzat, a klnbsg annyi, hogy mikor vezetjk vissza a vgs bemutatshoz a kutyt a BA vonalon, akkor a vonalnak a felnl megismteljk a 'T' vonalnak tetejt. Vagyis a BA vonal felnl jobbra fordulunk s vgigvezetjk a kutyt az FE vonalon, majd az E pontnl "INWARD TURN" mdszerrel megfordulunk s vgig megynk a kutyval az EG vonalon, gy hogy mostmr a jobb oldaln vezetijk a kutyt. A G pontnl "INWARD TURN" mdszerrel megfordulunk s vgig megynk a kutyval a GF vonalon, gy hogy ismt a bal keznkben vezetjk a kutyt. Az F pontnl visszafordtjuk a kutyt a br eltti kpzeletbeli vonalra. A vgs bemutatsnl a br vonalt keresztezve mutatjuk be a kutyt, a br eltt 1,5 mterrel.
ltalnos hibk: - A B, C s D pontokat mr az eltt ki kell vlasztania a felvezetnek, mieltt elindulna a brtl a mozgs bemtutatsra. - A br a kutya mozgst akarja megnzni, nem a felvezett vagy a kutya s a felvezet kztti terletet. - Tl rvid a CD vagy dupla 'T'-nl az EG vonal illetve nem egyforma hossz a BC, BD illetve az FE, FG vonal. - A CD s az EG vonalnak megfelel szgben kell lennie a br kpzeletbeli vonalra. - A kutya mozgsa nem llhat meg megfordulsokkor. - A felvezetnek egyenletes fordulsokat kell bemutatnia.
L alagzat:
![](http://juniorhandler.extra.hu/images/kovetelmenyek/l.jpg)
Az 'L' alakzatnl bemutatjuk a kutynk mozgst htulrl (AB), bal oldalrl (BC), jobb oldalrl (CB) s szembl (BA). A BC vonal bemutatsnak megfelel szgben kell lenni a br kpzeletbeli vonalra. A felvezet, a kutyjnak a przt a bal kezben tartva, vgigmegy az AB vonalon. A B ponton a kutyt balra fordtja s vgigmegy a BC vonalon. A C pontnl a felvezet "INWARD TURN" mdszerrel megfordul s vgig megy a kutyval a CB vonalon, gy hogy mostmr a jobb oldaln vezeti a kutyt. A B pontnl a felvezet visszafordtja a kutyt a br eltti kpzeletbeli vonalra. A vgs bemutatsnl a br vonalt keresztezve mutatja be a kutyt, a br eltt 1,5 mterrel, ehhez a bemutats eltt a kutyt htulrl meg kell kerlnie gy, hogy ne menjen t a br s a kutya kztt.
ltalnos hibk: - Az AB s BA vonalnak mindig a br eltti kpzeletbeli vonalon kell lennie, nem mellette. - A kutynak kell a br eltti kpzeletbeli vonalon mennie, nem a felvezetnek. s a br ne a felvezet s a kutyja kztti helyet lssa. - A megfordulsnak a vgs bemutatshoz zavartalannak kell lennie, nem llhat a felvezet a br s a kutya kz.
Pros felvezets:
A br akkor kri kt kutya egyttes felvezetst, ha ssze akarja hasonltani a mozgsukat. A felvezetknek gy kell bemutatni a kutyjukat, hogy a br tkletesen lssa a kutyk mozgst htulrl s szembl. Hiba, ha a kt kutya tl kzel van egymshoz felvezets kzben. Az els felvezetnek ennek kvetkeztben a felvezetst gy kell kezdenie, hogy a prz a jobb kezben van s jobb oldalon vezeti fel a kutyjt. A msik felveztnek pedig a bal oldalon kell vezetnie a kutyjt. A felvezetnek udvariasan meg kell krdeznie a msik felvezettl, hogy felkszlt-e a mozgs bemutatsra s a felvezets befejezse utn a kt kutyt szemben kell bemutatni a brnak azonos irnyban. ltalban a kutya feje a jobb kzben van. Ez az egyetlen alakzat, ahol a kutya mozgs kzben megllhat, de csak akkor ha ez szksges, mert a msik kutya kisebb vagy lasabb a mozgsa (azonban hromnl tbb alkalommal nem lehet megllni). Minden kutyt a sajt iramban kell felvezetni.
![](http://juniorhandler.extra.hu/images/kovetelmenyek/paros2.jpg)
A br megvltoztathatja a helyzett (2. kp), ha meg akarja nzni a kutyk mozgst oldalrl. Ebben az esetben a brhoz kzelebbi felvezetnek "SHOW TURN" megfordulst kell alkalmaznia s a br eredeti kpzeletbeli vonaln kell visszamennie a msik kutya mgtt. gy mindkt kutya mozgst meg tudja nzni a br oldalrl. A vgs bemutatshoz pedig a kt kutynak ismt egyms mellett kell visszatrnie a br el. Azonban, hogyha a br nem megy teljesen oldalra, hanem csak pr lpst meg odbb valamelyik irnyba, akkor mindkt felvezetnek fel kell vennie az j pozcit.
ltalnos hibk: - Egyik vagy mindkt kutya kitr a br kpzeletbeli vonalrl. - Kt klnbz mret kutya prbl versenyezni. (Ebben az esetben a nagyobb mretnek meg kell llnia s be kell vrnia a msik kutyt.) - Rossz megforduls, az egyik felvezet a kt kutya kztt tallja magt vagy a br s a kutyja kztt. - Szegnyes bemutats, vagyis tl kzel trtnik a bemutats a brhoz, vagy a kt kutya tl kzel van egymshoz, vagy "grbe" a felvezets, vagy az egyik kutya eltakarja szembl vagy htulrl a msik kutyt.
Nyolcas:
Ezt a mintt is beleveszik az alakzatok kz, de ez nem felvezetsi alakzat. A brk azt prbljk kitallni, hogy a gyerekek mit tudnak illetve mit nem tudnak a ringben. s nagyon j tantsi technika ez az alakzat a kvetkez okok miatt: - A felezet megtanulja kvetni a kutyt s a kutynak bizalma lesz kvetni brhol a felvezett. - Nveli a tudatossgot; ez fontos - Segt gyakorolni a fiatal felvezetnek, hogy elre gondolkodjon. - J gyakorlat az egyenletes forgshoz s prz cserhez. Ezt a gyakorlatot teht nem szoktk krni a versenyeken, kivve abban az esetben, ha kt felvezet kztt nagyon nehezen tud dnteni a br.
Ha a br helyet vltoztat:
![](http://juniorhandler.extra.hu/images/kovetelmenyek/elmozdulas2.jpg)
Ha a br csak pr lpst meg odbb valamelyik irnyba az eredeti helyzethez kpest, akkor a felvezetnek az j pozciba kell visszatrnie (1. kp).
Azonban, hogyha a br teljesen oldara megy (2. kp), akkor elszr a br eredeti pozcija szerint kell visszarkeznnk a felvezetsbl, majd ennl a pontnl "INWARD TURN" mdszerrel meg kell fordulni s gy kell visszatrni a br j pozcijhoz. A vgs bemutatsnl a br eltt 1,5 mterrel mutatjuk be a kutyt.
Bellts
Miutn kivlasztottad a megfelel kutyt, amellyel versenyezni szeretnl, tanulmnyozd a fajtastandartot, nzd meg hogyan lltjk be az adott fajtt a killtsokon. Vannak olyan fajtk amelyeket tbbflekppen is be lehet lltani, itt te dntsd el, hogy neked melyik a szimpatikusabb, amit be fogsz tantani a kutydnak.
![](http://www.junior-handler.extra.hu/kovetelmenyek/beallitas/dis_stay.jpg) ![](http://www.junior-handler.extra.hu/kovetelmenyek/beallitas/dis_stay2.jpg) ![](http://www.junior-handler.extra.hu/kovetelmenyek/beallitas/dis_stay3.jpg) ![](http://www.junior-handler.extra.hu/kovetelmenyek/beallitas/dis_stay4.jpg)
Vagy ha egy idegen kutyt krsz el, akkor krdezd meg a felvezetjt, hogy melyik belltsi formt tantotta be neki, melyikhez van szokva.
Gyakorolj addig, mg a bellts gyorsan megy, de ne kapkodj! Mindkt oldalrl, mindkt kzzel tudnod kell belltani a kutyt.
Prbld meg eltntetni a kutyd hibit s kihangslyozni elnyeit a belltsnl.
Azoknl a fajtknl amelyeknl a przt elkell engedni, hogy a kutya fejt tartsad (pl. vizslk, szetterek), azoknl vigyzz, hogy a prz ne lgjon a br felli oldalon, legjobb ha sszefogod a kezedben, vagy a nyakad mg tve tdobod a vlladon.
![](http://www.junior-handler.extra.hu/kovetelmenyek/beallitas/dis_handlingstay.jpg) ![](http://www.junior-handler.extra.hu/kovetelmenyek/beallitas/dis_pointer.jpg)
Kismret kutykat asztalon is tudni kell belltani. Nagyon fontos az is, hogy hogyan teszed fel a kutyt az asztalra.
A krt mozgsformk utn be kell lltanod a kutyt, de ne tl kzel a brhoz, kb. 1,5-2 mterre eltte, pontosan a br testnek felezvonalra merlegesen. Utna, a br utastsra vissza kell llnod a sor vgre, s a br maghoz inti a kvetkez versenyzt.
Mg a br a tbbi versenyzt brlja nem kell folyamatosan belltott pzban lennie a kutynak, nyugodtan pihentessed, hogy aztn mire a br befejezte az egyni brlatokat s jra vgignzi az sszes versenyzt, standard pzban lljon jra. Mikor a br az eltted ll versenyzt kezdi el brlni, akkor kezd el belltani a kutydat, ne akkor kezdj el kapkodni, mikor mr feltek fordul.
Ha a br kri, meg kell tudnod mutatnod kutyd fogazatt. Elszr ellrl, majd mindkt oldalrl. Itt arra kell figyelned, hogy a kezeddel s a fejeddel ne takard el a br ell a kutya fogait.
A brlat befejeztvel lgy kszen arra, hogy elkezdjed a krt mozgsformt.
Happy Legs
Ennl a rsznl szeretnm megemlteni az j hbortot melynek neve: Happy Legs.
Sz szerinti fordtsban: Boldog lbak.
Ez egy Amerikban mr nem is olyan j "tallmny", mellyel a kutykat a standard bellsra tantjk, azonban Eurpban s haznkban igen csak jszer
Az eszkz azt hasznlja ki, hogy a kutyk a fldtl "magasabban" kiss megszeppennek, valamint mivel csak ki felletet adnak az llsra gy a kutya sz szerint nem mer megmozdulni, hiszen fl attl, hogy leesik. Mgha nem olyan nagy magassgbl is.
Rviden ennyi, a tbbit kpekben:
![](http://www.junior-handler.extra.hu/kovetelmenyek/beallitas/happy_legs_1_small.jpg)
![](http://www.junior-handler.extra.hu/kovetelmenyek/beallitas/89.jpg)
![](http://www.junior-handler.extra.hu/kovetelmenyek/beallitas/2007_2.jpg)
![](http://www.junior-handler.extra.hu/kovetelmenyek/beallitas/corgi_stilts.jpg)
![](http://www.junior-handler.extra.hu/kovetelmenyek/beallitas/happy_legs_erin.jpg)
![](http://www.junior-handler.extra.hu/kovetelmenyek/beallitas/shep.jpg)
![](http://www.junior-handler.extra.hu/kovetelmenyek/beallitas/will_on_happy_legs.JPG)
Forrsok: junior-handler.gportal.hu
junior-handler.extra.hu |